נורות אדומות למניעת אלימות


היום, 25.11, אנו מציינים את יום המאבק באלימות נגד נשים. בניין המועצה הואר באדום כדי לציין את הנורות האדומות שצריכות להידלק בנוגע ליחס אלים:

אלימות - נורות אדומות:

- חשדנות רבה

- רכושנות

- קנאה מופרזת הבאה לידי ביטוי בהתנהגות כפייתית כגון מעקב, שיחות טלפון חוזרות ונשנות

- מצבי רוח קיצוניים

- בידוד בת הזוג מהחברה ומן המשפחה

- ביקורת מתמדת ואי הערכה של רגשות בת הזוג, מחשבותיה והישגיה

- התקפות מילוליות על בת הזוג ועל אנשים אחרים

- האשמת בת הזוג בכל דבר שאינו מסתדר בזוגיות ובחיים המשותפים

- הכחשת התרחשות אירוע בעל גוון תוקפני

- איומים באלימות

- איומים בפגיעה עצמית

*אלימות מתקיימת בכל המגדרים. עם זאת, הרוב המכריע של ביטויי האלימות והפגיעות הקשות עד כדי רצח הן של גברים כלפי נשים.*

אנשים לא בהכרח מודעים לכך שהם מתנהגים באלימות כל עוד לא השתמשו באלימות פיסית. עם זאת, ולמרות זאת, אלימות היא כל פגיעה מכוונת בזולת, בגוף ובנפש.

מי שאלים בבית לא בהכרח יהיה אלים בחוץ. אנשים גם לא "נראים" אלימים כפי שחלקינו היינו מצפים, מה שהיה יכול לסייע להתגונן מול אלימות.
לאדם אלים, כמו לכל אחד, יש כמה פנים. הוא יכול להתנהג באופן שונה לחלוטין גם בחוץ וגם במשפחה, להיות רך ורגשי, להיטיב במעשים של עזרה וסיוע לזולת וכד'.

אלימות במשפחה מתקיימת במערכות יחסים קרובות בין בני זוג, בין הורים לילדים, בין אחים. אלימות מופיעה באופנים רבים, בזמנים שונים וברמות שונות של עוצמה, קיימת בכל רובדי החברה ובכל המגזרים. השכלה, מעמד כלכלי-חברתי או השתייכות דתית לא מהווים הגנה מפניה.

האלימות לא חייבת להתקיים יום יום; לעיתים היא תשנה צורה או תופיע ביותר מצורה אחת. אך תמיד תהיה דינמיקה זהה: לפגוע על מנת להחליש, על מנת לשלוט.

התנהגות אלימה ושתלטנית אינה חד פעמית אלא דפוס מעגלי החוזר על עצמו. המחזוריות יכולה להמשך בהפרשים של כמה ימים, שבועות וחודשים, או על פני שנים כאשר כל התפרצות מופיעה בהפרשי זמן גדולים. במצבים אלו, כל מתיחות בין בני הזוג עלולה להביא להתפרצות אלימה.

ישנם כמה סוגי אלימות במשפחה כאשר מתקיים אחד או יותר מהאפיונים הבאים:

- פיסית: הרמת יד, דחיפה, מכה וכל חבלה אחרת.

- מינית: כפיה על קיום יחסי מין או כל התנהגות מינית בניגוד לרצון. התייחסות לקורבן כאל אובייקט שנועד לספק צורך מיני לתוקף.

- שימוש בעליונות: התנהגות כ"אדון" - להיות בעל המילה האחרונה בכל החלטה, להגדיר את התפקידים במשפחה ואת מנהגי הבית, לשלוט בכספי המשפחה, להכתיב את צורת הלבוש, אופן הבילוי וכד'.

- אלימות נפשית: כל פגיעה בכבוד בת הזוג, ניסיונות לגרום לה להרגיש חסרת ערך על ידי עלבונות, השפלות, קללות, הרמות קול, גערות וכן מניפולציות ומשחקי כוח. בידוד חברתי, שימוש בילדים כאמצעי לשליטה.

- התפרצות כעס והפחדה: השלכת חפצים וכל פגיעה ברכוש. שימוש במבטים, בשפת גוף, במניפולציות ובכל אמצעי אחר כדי לעורר פחד.

- אלימות כלכלית: שליטה מוחלטת של בן הזוג האלים במשאבים הכלכליים של המשפחה עד כדי תלות מוחלטת של הקורבן בהחלטות אלו.

- אלימות חברתית: בידוד מהמשפחה ומהחברות, הגבלת קריירה ופנאי